Witamy w nowej odsłona oficjalnej strony OSP Psary!
 
Losowe zdjęcie galerii
Odbudowa strażackiej sikawki firmy Cz. Miarczyński w OSP Psary
24.05.2019.
Odbudowa strażackiej sikawki firmy Cz. Miarczyński  w OSP Psary 
 
 
Rok 2018 był kolejnym etapem mozolnego wysiłku odbudowy zabytkowej sikawki strażackiej polegał na demontażu układu wodno pompowego i skrzyni wodnej, dokładnego czyszczenia, regeneracji części istniejących i powolna kompletacja brakującej armatury.
 
 1ba.jpg
Po dokładnym oczyszczeniu, naprawie, konserwacji i pomalowaniu skrzynia wodna , została ponownie zamontowana w podwoziu. Zaczął się montaż zregenerowaych elementów pompy. Kolejno zostaje montowany korpus pompy, układ kompensacyjny, dorabiane są końcówki zasilające i tłoczne. 
 
2ba.jpg
 
3ba.jpg 
Do pełnego sukcesu wymagany jest jeszcze ogrom pracy. W pracach oprócz osób prowadzących i wykonujących brakujące podzespoły,  uczesticzą młodzi sympatycy straży.  Jednak wyjątkowość egzemplaża jest warta tej pracy.
Sikawka Firmy Czesława Miarczyskiego z Katowic wyprodukowana została w okresie międzywojennym  i jest chyba jedynym udokumentowanym egzemplarzem w Polsce.

 
 
Wycieczka rowerowa OSP Psary w 2018 roku
20.05.2019.
Wycieczka rowerowa OSP Psary w 2018 roku
 
 
Kolejna wycieczka rowerowa zorganizowana przez OSP Psary cieszyła się bardzo dobrą frekwencją. Pomimo kaprysu pogodowego przed startem, na trasę wyruszyło ponad 30 osób.  Organizatorzy doświadczeni złymi warunkami pogodowymi w poprzednjch latach zakupili szybko rozkładający się namiot, który pozwala na przeczekanie przelotnych opadów. Tegoroczna wycieczka wiodła przez miejscowości Bukowiec, Piasek, Sośnicę, Mokrus do Zielonej w gminie Kalety. Droga powrotna przebiegała przez Dyrdy, Smolaną Budę, Piasek do Psar. Całość trasy to 22 km jazdy rowerem po nowo wyznaczonej trasie.
 
Uczestnicy oprócz poznania nowej trasy  rowerowej, aktywnie spędzili świąteczne popołudnie. Impreza oprócz waloru poznawczego pozwoliła na  integrację pokoleniową, gdyż biorący w niej uczestnicy byli w wieku od 4 do 70 lat. 
 
Wycieczka dofinansowana z Gminy Woźniki.
 
 1a.jpg
 2a.jpg
 3a.jpg
 
4a.jpg
 
Zmieniony ( 20.05.2019. )
 
Wycieczka Koła Seniorów z OSP Psary w 2018 r.
20.05.2019.

Wycieczka Koła Seniorów z OSP Psary w 2018 r.

 

 

Trasa wycieczki Seniorów dzaiałających przy OSP Psary przebiegała przez Toszek i Pławniowice. W Toszku uczestnicy zwiedzili Centrum Ekspozycji Historycznych  w Toszeckim Zamku, w jej podziemiach jest ciekawa wystawa średniowiecznego jarmarku, systemu ważenia towarów, oraz narzędzia zapomnianych zawodów.

 

Ciekawym  miejscem na trasie wycieczki była odlewnia dzwonów, gdzie były wykonane dzwony do kościoła w Babienicy. Praca w odlewni odbywa się zgodnie z rodową  tradycją i doświadczeniem firmy Felczyńskich. 

 

Kolejnym zwiedzonym śląskim  zabytkiem była odrestaurowana  perełka architektury – „Zespół Pałacowo – Parkowy” w Pławniowicach. Obiekt został odbudowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu proboszcza i grupy parafian - zapalenców, którzy nadal wkładają ogrom pracy aby utrzymać ten zabytkowy obiekt w odpowiednim stanie. 

 

Wycieczka została dofinansowana ze środków Urzędu Gminy Woźniki.


 

1.jpg 
 Wętrze zamku w Toszku ekspozycje Historyczne

 
 
2.jpg 
 Odlewnia dzwonów praca według historycznej technologii

 
  3.jpg
  

Zespół pałacowy w Pławniowicach 
Zmieniony ( 20.05.2019. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 22 - 28 z 185